román világos sör
Nyár közepén a KK épp Bulgáriába tartott barátaival, és épp a negyvenegyedik erdélyi félpályás útépítésnél tartott, amikor borzasztóan megszomjazott, ezért körbenézett, mit ihat az unalmas, obligát Ciucon és Ursuson kívül. Ekkor talált rá a pont kézreeső térfogatú, literes, PET-palackos Bürgerre, majd a következő, viharos gyorsasággal elérkező eü, megállás idejére többek közt azt is megállapította, hogy egészen kellemes sör, megjelenése dacára. Blogunk igazság szerint azóta azon gondolkozik, hogy csak a hosszú út és a harmincöt fok szépítette-e így meg a Bürgert, vagy ne adj'Isten valóban fogyasztható volna - így rendkívül boldogunk voltunk, amikor az Auchan sörkínálatát szemlézve ránk köszönt az ismerős barna műanyagpalack, majd utána a félliteres üveg is, ami annyira szépen illeszkedik blogprofilunkba, hogy muszáj volt vennünk egyet belőle.
Ránézésre biztosan nem költözik senki szívébe, ha nem lettek volna korábbi emlékeink is, biztosan otthagyjuk a többi nyolcvanforintos auchansör között (mint a veretes minőségű Donauer Gold, a Hektor, a Platina Ászok és kiváló társaik), még akkor is, ha az van a hátára írva, hogy minőségi világos sör - de hogy blogunk olvasói is felvilágosult, tudatos fogyasztók legyenek, ennek kapcsán mindenképp igyekszünk hangsúlyozni, hogy amikor egy sörre az van írva, hogy 'minőségi', az nem attól függ, mennyire vastag a bőr a forgalmazó pofáján, tudniillik ennek a címnek pontosan körülhatárolt feltételei vannak: a Magyar Élelmiszerkönyv vonatkozó kötete szerint azt a sört nevezhetik így, amelynek eredeti extrakttartalma több, mint 10,5%, és/vagy pótanyagtartalma kevesebb, mint 15%. Márpedig a Bürger 11 B°-os, így minőségi, persze kukoricagríz ettől még ugyanúgy szorult benne. Azt, hogy a minőséginek aposztrofálást az importőr sem gondolja olyan nagyon komolyan, egyébként az is bizonyítja, hogy a származási hely feltüntetésnél kiegyeztek a szemérmes 'Európai Unió' megjelölésben, még szerencse, hogy a feliratok háromnegyede ettől függetlenül románul van, ebben a szekcíóban a gyár neve, címe is szerepel, de ha ennél is trükkösebbek akarunk lenni, még a vonalkódból is megfejthetjük, hogy 594-gyel kezdődik, tehát román termék.
Hogy végre igazságot tegyünk nyári élményeink terén, természetesen meg is isszuk a Bürgert, amint végeztünk a gyártásihely-fétisperformansszal, és megállapítjuk, hogy illatra hozza a sztenderd németes lagersört, némi kukoricás felhanggal, dehát annak, aki Magyarországon szocializálódott a sörivásra, ez fel sem tűnik. Ízre hasonló szintet hoz, közepesen malátás íz, amin időről időre (és C°-ról C°-ra egyre inkább) átüt a szokásos közép-európai kukoricaíz. Emlékeinkben ugyan kicsit kevésbé volt ez utóbbi zavaró, és maga a sör sem volt ilyen átütően szénsavas, mint most, mégsem lehetne azt mondani, hogy bármiben is lemaradna a magyar mainstream Soproni - Szalon - Arany Ászok - Borsodi-tengelytől (és ezt bónusz szubjektív minőségi rangsornak is tekinthetjük), dacára, hogy még itthon is majdnem feleannyiba kerül csak, mint a fentiek, Romániában meg aztán főleg.
Az eddigiekből is keiderülhetett, de zárásul azért érdemes külön kiemelni: annak, aki a kifejezett sörkulináris varázsok kedvéért választaná Romániát uticélul, azt javasoljuk, hogy vagy forduljon vissza, vagy keressen másik motivációs bázist - és ha mégis kiment, keresse a Silva Dark nevű barna sört, ami egészen jó, de csak 0,5-ös fémdobozban lehet kapni, jellemzően benzinkutaknál és méretesebb szupermarketekben.
Alkoholtartalom: 4,8 V/V %
2008. 11. 12.