magyar ízesített világos sör
A Békésszentandrási Serfőzde immáron minden KK-olvasó közeli ismerőse kell legyen, hiszen immáron ötödik sörükről írunk; ők főznek a Ratebeer szerint az ország öt legjobb söre közül hármat; továbbá az egyetlen magyar kisüzem, amelyik kínálatából tartanak a budapesti sörszaküzletek. Noha a békésszentandrásiak nem jelentek meg az épp zajló, koncepcióját illetően erősen kérdőjeles Budavári Sörfesztiválon, mégis megtalálhatóak a hétvégén a fővárosban (mint arról a Folyékony Kenyér volt kedves beszámolni), mégpedig a Vajdahunyadvárban rendezett HÍR-es Íznapok nevű agrármarketinges rendezvényen. Itt egyébként rengeteg nagyszerű dolog kóstolható meg, az ilmici sajttól a szürkemarha-szalámin keresztül a ceglédi csíramáléig - valamint a békésszentandrási AGRO-FLOTT és a csepeli Rizmajer házi söreiig. Utóbbi nem keltett túl nagy hullámokat a KK lelkében (bővebben ld. itt), előbbi azonban már csak azért is, mert elhozták a XIV. Szarvasi Szilvanapra főzött tematikus sörüket, üvegben és hordóban egyaránt, és teljesen levettek vele a lábunkról.
Mielőtt kifejtenénk részletesebben, milyen nagyszerű sör a Békésszentandrási Szilvás, először vállaljuk a rosszarc szerepét, és előrebocsátjuk, hogy a fesztivál ma "estig", tehát gyaníthatóan a poszt élesítését követően még egy-két órát van nyitva, ezenkívül pedig legfeljebb a főzdében lehet kapni a sörből (meg majd a Szilvanapon). Ráadásul helyben sem biztos, hogy örökké, ugyanis a békésszentandrásiak elmondása szerint egyelőre csak egy főzet készült, és mivel már a jelenlegi szortiment is erősen próbára teszi az üstök kapacitását, nem biztos, hogy továbbiakra is sor fog kerülni.
De hogy mindezt kompenzáljuk a mostanra talán dühös olvasó számára, megosztjuk, hogy a Szilvás minden valószínűség szerint az eddigi legdekoratívabb sör a főzdétől. Dizájnja lényegében a Meggyes megfelelő módosításával jött létre, és elsősorban a kiválóan eltalált hamvas mélykék alapszínnek köszönheti sikerét. Persze nem csupán ennyiben hasonlít a Békésszentandrási Meggyesre, hiszen alkoholtartalma, továbbá összetevői is - a nyilvánvaló kivételt leszámítva - megegyeznek, a Szilvás szemlátomást a már kéznél lévő előkép lefordításával keletkezett... és megkockáztatnánk, még annál is jobban sikerült. Ugyanis míg a meggyes esetében nem volt teljesen egyértelmű, hogy a friss, gyümölcshúsos vonások jó viszonyban állnak-e a meggyszáras/-magos keserűvel, addig mai sörünk esetében ilyen probléma nem áll fenn.
Kitöltve halovány, cukrozott szilvaléillat vezeti fel a kissé rozés beütésű, világos testet, míg ízét kezdetben a friss szilva savanykás, parfümös aromái képviselik. Ezt követően - noha minden bonyodalmaktól mentes, könnyed ivósörre számítanánk - beköszön egy második, az összhatásnak némi kellemes komplexitást is kölcsönző vonulat: a korty vége felé már inkább az aszalt szilva fruktózos, desszertszerűbb karakterei dominálnak. Ez a kettősség teszi végtelenül izgalmassá és kellemessé a Békésszentandrási Szilvás sört, amiben a hagyományos sörjegyek egyébiránt nem zavarnak túl sok vizet. A maláta, ami ilyen vékony sörben eleve nem bír túlzott szereppel, itt abszolút csak a gyümölcsös ízek megtámasztásául szolgáló alap, míg a komló szinte teljesen észrevétlen, talán csak az aszaltszilvás záróvonások leheletnyi ellenpontozásában fedezhető fel. Kóstolják, amíg tudják, mert igazán nagyszerű sör, hibaként még a legeltökéltebb szándékkal is csak egy apró - és a csapolt változatból teljes mértékben hiányzó - ízhibát tudunk felhozni, egy pillanatnyi kortyközepi dextrózos bizonytalanság formájában. Hiába, ennyi nagyszerű békésszentandrási sör után már kicsinyesebb az ember - mindazonáltal őszintén reméljük, hogy a főzde számos további üstnyi szilvás sörrel fogja még boldogítani a növekvő hazai sörbarát közönséget.
Alkoholtartalom: 3,7 V/V %
2011. 08. 28.