San Marino-i vörös sör
Sokszor írtuk már, hogy úgy általában - mégha vannak is kivételek - a mediterrán országok söripara nem az a kimondottan izgalmas téma. Épp ezért okoz gondot skatulyát találni egy déli miniállam magát kézművesnek aposztrofáló sörgyára egyik csúcssörének, amikor az mind ránézésre, mind attribútumai alapján, mint Ratebeer-értékelése szerint kellemes sörnek ígérkezik. Logikus következtetés tehát, hogy a kivételek egyikével állunk szemben. Mindenesetre a KK már akkor meglepődött, amikor figyelmes párja ajándékcsomagja révén megtudta, hogy San Marino egyáltalán rajta van Európa söripari térképén; amikor azt is meglátta, hogy a szóban forgó (egyébként az országban az egyetlen) főzde a 'birra artigianale' szlogen alatt ráadásul szemlátomást egyébként is a nemzetközi sörbuzi társadalom számára kínálja magát, akkor meg főleg. Egy kicsit olyan a dolog, mint a nevezetes csendes-óceáni szigetkülbirtokok esetében, ahol ugyan a heti levél- és csomagforgalom valószínűleg egy csereháti mobilpostáéval vetekszik, a sok fétisbeteg nyugati gyűjtő viszont ezerszámra veszi a sok egzotikus csodát, hiszen némelyikre még bálnát is rajzoltak, végeredményként pedig az ország GDP-je nagyobbik részét a bélyegnyomás fogja adni. Mi ugyan nem rajongunk az ilyesféle gyűjtőszenvedélyért, hiszen valamelyest az adott cikk lényege veszik el azzal, hogy nem mindennapi, rendeltetésszerű használatra lett szánva, hanem tervszerű szenzációnak - dehát ha már kapunk ilyet, örömmel megisszuk, mert minden ribanckodásunktól eltekintve azért mi is szeretünk azzal visszavágni társaságban, hogy valaki már ivott barna Budweisert, hogy háhá, mi viszont végigittuk San Marino egyetlen sörfőzdéjének kínálatát.
Ez utóbbi kijelentés ugyan némi eufémizmussal keletkezett, mindenesetre van benne igazság, tudnillik a gyártott hatféle sörből négy volt a már említett díszdobozban - és most, ha követni akarják a következőket, nyissák meg itt a Products fület - (amivel kapcsolatban egyébként vannak gyanúink, hogy néhány tétel ugyanaz; tekintve, hogy négyüveges csomagunkban a Midóna, a La Tabachéra és a - valamiért élőben Volpinának nevezett - La Puténa mellett egy Gradisca nevű volt a negyedik, pedig az Amarcord-honlap szerint a szintén Gradisca nevű, négytagú termékcsalád utolsó részét E Figoúnnak hívják, amit viszont a Ratebeer oldalán a Prima Donna névvel is össze van kötve), és az iméntiek nyomán lehet, hogy egyből letudtuk mind a hatot. Vagy csak négyet, mindenesetre még mindig lehet vele menőzni, mégha önmagán túlmutató értelme nincs is túlzottan a dolognak. Pontosabban van, hiszen akár az is lehet, hogy jó sört fogunk találni a kézműves imázst híven képviselő furcsa alakú és furcsa címkével felszerelt csatosüvegben.
Kitöltve, reményeinktől függetlenül, némi furcsa savanykás-almás-alkoholos szag jelentkezik elsőként, a szép, rezesen sötét ale-színek mellett. Kóstolva mindehhez valahol kellemes, de még inkább koncepciótlanul édeskés, vaskos, ugyanakkor savanykás és változatlanul almaszerű felhangokkal terhelt test társul, amiből nem elég, hogy meglepő mértékben kilóg - az ekkor már hirtelen meglepően soványnak tűnő, gyenge komlóízekre szakadozott alap mögül - az alkohol, de még némi valami rejtélyesen furcsa fűszeres utóíz is rombolja a külső alapján egyébként egészen magas pozíciókra is feltételezhető sört. Ebben a nevezett fűszeres témában némi szerecsendió érezhető ki a leginkább konkrétan, és ha igyekeznénk még sznobulni egy kicsit, talán továbbiakat is sorolhatnánk, de mivel a legtöbb (sónál bonyolultabb) fűszert nem tudjuk csuklóból ízasszociálni, citálásuk inkább a nevük hangulata alapján történne, annak meg nem sok értelme van. Mint ahogy az Amarcordnak sem, de legalább elmondhatjuk, hogy.
Alkoholtartalom: 6,5 V/V %
2009. 11. 10.