szlovák ale
A KK nemrégiben kapott három üveg sört, egy olyan főzde kínálatából, amiről korábban soha nem hallott. Ez önmagában még egészen hétköznapi eset is lehetne, azonban most olyan sörökről volt szó, amik egy pozsonyi Tescóból származtak, és maguk is szlovák gyártmányok voltak – márpedig Szlovákiáról éppen azt hinnénk, hogy ha valami annyira látható sörré válik ott, hogy hiperekbe is bekerül, azzal csak találkoznánk. Nos, újabb pofon blogunk szégyenletes önhittségének, mert nem. A Nagyszombat melletti Gerencséren működő Pivovar Karpat például teljesen radarunk alatt maradt eddig, amire mentség ugyan, hogy csupán tavaly augusztusban nyílt meg, de csak egészen pici mentség.
A lényeg, hogy láthatóan nagyban kezdtek, hiszen máris tizenhárom sör szerepel a portfóliójukban, plusz azok az alkalmi főzetek, amiknek például Ratebeeren van ezeken felül nyoma. Ráadásul máris benn vannak szupermarketekben is. A három sörből, egyébként, kettő időközben elkopott, így a mai cikkünknek a harmadik, egy 11 Balling-fokos, summer ale-ként aposztrofált tétel lesz a tárgya. A hátcímkéről sok minden nem derül ki, csak hogy egy szűretlen, pasztőrözetlen, felsőerjesztésű ale-ről van szó, amiben van búzamaláta is. Sokkal többet a honlap sem árul el, legfeljebb annyit pontosít, hogy valójában 11,5 B°-os.
Kóstolunk tehát, leszedjük a vicces, fekete alapon vörös folyami rákot ábrázoló kupakot, és kitöltjük a pilseniesen aranysárgának, egyszersmind opálosnak bizonyuló sörünket. Habja közepes, fehér és krémes, amolyan közepesen tartós fajta; illata pedig inkább fülledten élesztős, mintsem komlós – bár azért az utóbbi irány is képviseli magát némi erőtlen mangós-papajás hangulat képében. Így első nekifutásra úgy tűnik, a Karpat summer ale-je is ugyanannak a falnak fut neki, mint a cseh/szlovák újhullámossör-jelölteknek egy tekintélyes része: nem távolodnak el kellően a jól megszokott, pilsenidominált világból. Ennek megfelelően a Summer California Ale is olyan, mintha egy jó öreg tizenegyes világosra húztak volna fel pár plusz réteget, mindenekelőtt rengeteg extra komló képében. Bár mint a kezdés, mind a lecsengés a helyi hagyományoknak megfelelő, nem kifejezetten ale-kompatibilis žateci komlóra emlékeztet, közben azért akadnak bőven amerikaiasabb ízek is. Bár a KK legendásan rossz komlófelismerő, chinook-szerű, fenyős; illetve halványan citrusos, mondjuk amarillós/cascade-es karakterek jelennek meg benne. Az agyunk hátsó szegleteiben felrémlik a hidegkomlós Dreher képe. Ráadásul az eddigieket markánsan el is nyomja a nem túl sikeres élesztőválasztás, aminek eredményeként a ballasztszerű élesztőíz és -aroma olyan töménységben jelenik meg, ami már-már a kerékpárszervizekből ismerős gumiköpenyes hangulatba fordul.
Tagadhatatlan erénye, hogy semmi bántó vagy zavaró jegy nincs benne, csak hát nem áll össze, és megmarad egy túlélesztőzött, kissé egzotikus komlózású, könnyű pilseninek, pedig egyáltalán nem annak kellene lennie. Ha vakteszten kóstolnánk össze mondjuk a zseniális Port Brewing Summer Pale Ale-lel, valószínűleg soha nem jönnénk rá, hogy ugyanolyan stílusúnak szánt sörökről van szó. Egyébként hasonló eredménnyel zárult a két másik Karpat-kóstolásunk is: mind az Mustang nevű APA, mind a Heister nevű bécsi lager afféle tűrhető, de nem túl kifinomult vagy stílusreprezentatív tételek voltak. Van már elég kisüzemi főzde Szlovákiában ahhoz, hogy jobbakat is találjunk, ha unjuk a hagyományos lagereket.
Alkoholtartalom: 4,6 V/V %
2016. 05. 18.