brit ale
A KK régóta tartó fogyatékossága, hogy szinte tökéletesen műveletlen az angolszász sörök világát illetően, különös tekintettel a különféle ale-ekre. Ma sem várjuk ugyan, hogy ez gyökeresen meg fog változtni, egy lépést mindenesetre próbálunk tenni a megvilágosodás irányába - ehhez a kenti Shepherd Neame sörfőzde háromszor komlózott, palackérlelt erős ale-je, az 1698 lesz segítségünkre. A KK-nál érettebb sörfogyasztók okkal emlékezhetnek a márkára: néhány sörük (a Bishop's Finger például bizonyosan) régebben magyar boltpolcokon is előfordult. Ez már jó ideje nincs így, 1698-ára is egy varsói Carrefour szupermarketben tett szert a KK, ahol egy itthoni Tescóénál jóval érdekesebb választék állt történetesen rendelkezésére.
Mint már említettük, és mint nem győzzük eleget hangsúlyozni, kellő tapasztalat híján rendkívül bizonytalanul mozgunk a brit ale-ek világában; így ma végre visszatérhetünk a blog kezdetekor még olyan vastagon jelenlévő - és részben annak nevét kölcsönző - amatőr pátoszhoz, kibújva a self-made szakértő kicsit túlméretes álarca mögül, amit pl. lagersörök esetén már több éve húzúnk fel nagy lelkesedéssel. Ennek megfelelően egyfajta boldog felelőtlenséggel nyitjuk ki az üveget, újra meggyőződünk a sajátos, kissé narancssárgába hajló félbarna színről (ami egyébként a palackból pontosan ugyanúgy látszott), majd enyhe csalódottsággal vesszük tudomásul, hogy már megint ugyanazzal a halványan diós illattal találkozunk, amivel az angolszász ale-eknél szinte mindig, és amit szinte soha nem tudunk kielégítően tenni valahová.
Illetve találkozunk mással is: kiszűrődik némi alkoholos erő a dió mögül, nem hiába beszélünk strong ale-ről. Ízét illetően már egy árnyalatnyival kevésbé érezzük magunkat elveszve, a dióból olajosmagvakká általánosodó alapízt ugyanis sűrűn átszövik egyfelől komlós ihletésű citrusfutamok, másfelől némi vaníliás tejkaramellát evokáló maláta. Igaz, az előbbiek jóval erőteljesebben képviseltetik magukat - az utóízhez érve viszont mindkettő elhalványul a vaskos, IPA-kra emlékeztető komlóhenger mögött; háromszor komlózott, ugye. Igen messze áll a kontinentális sörfogalomtól (mint az ale-ek nagy többsége úgy általában), ugyanakkor sokkal íz- és élménygazdagabb, mint mondjuk a Newcastle Brown Ale, amit viszont itthoni Tescókban lehet rendszeresen kapni - és ez csak egy példa, miért jobb Varsóban boltba járni.
Alkoholtartalom: 6,5 V/V %
2010. 11. 28.