cseh félbarna sör
A pár évvel ezelőtti helyzethez képest - beleértve ebbe blogunk eddigi pályafutásának legalább a felét - rengeteget javult a budapesti sörkínálat úgy általában is, a cseh sörök tekintetében pedig aztán végképp. Mára három biznisz összesen hat sörözője működik kifejezetten nem-mainstream cseh márkákra szakosodva, egyre nagyobb választékot tartanak üveges és csapolt sörökből egyaránt, egyszóval nem lehet sok okunk a panaszra... főleg, ha van olyan szerencsénk, hogy kevésbé legyünk árérzékenyek sörfronton. Hiszen attól még, hogy a közel-nullához képest mára méreteseket lépett előre a csehsöröző-ipar, még mindig kis szériák jönnek be, kevés helyen értékesítve, ennek megfelelően általában inkább drágán, mint nem: üveges cseh sört az említett egységeknél csak egészen elvétve kaphatunk ötszáz forint alatt.
Ezen módosított a múlt héten valamelyest a Puskin utcai Hrabalt és a Déri Miksa utcai Bohemiát üzemeltető formáció, ugyanis utóbbi kocsmájuktól uszkve ötven méterre, a Déri Miksa u. 3. alatt afféle fapados sörboltot nyitottak, harminc-negyvenféle kis- és középüzemi üveges cseh sörrel, a fent részletezett budapesti átlagnál jóval barátibb áron. Ez a félliteres sörök vonatkozásában nagyjából a 270 - 600 forintos ártartományt jelenti, többé-kevésbé erősségarányosan drágulva. Van viszont továbbá egy olyan eleme is a kínálatnak, amit minden lakájmédia- és szervilisségstigma felvállalásával együtt is csak őszinte rajongással tudunk olvasóink figyelmébe ajánlani: a Nová Paka-i sörgyár másfél literes PET-palackos termékcsaládja. Elsőre ugyan igencsak bárdolatlannak tűnnek a 4,1 ... 5,2 alkoholszázalékos műanyagsörök, ám - szemben hazai megfelelőikkel - itt a kiváló minőségű ivósör épen marad meg a palackban, ráadásul mivel darabja nagyjából 500 forint, elosztva árban még talán a Kőbányainak is alávág. Azt pedig talán nem kell fejtegetnünk, élvezeti értékben mennyivel többet nyújtanak - részletesebb kritika az érintettekről egyébként itt olvasható (a listából a Brouček, a Kryštof és a Kumburák kapható nagy kiszerelésben).
Másfél literes söröket azonban még a KK sem iszik egyedül otthon, így ma a Nova Paka-i főzde egy másik kreálmányát, a karácsonyi különkiadás Vánoční Speciált mutatjuk be. Egészen mélyen rezes, félbarna sör, amiben - a hasonló méretű cseh gyárak elterjedt perverziójának megfelelően - a vállalható összetevőkön kívül még cukor és aszkorbinsav is akad. Nem a legszebb módszer, de furcsamód Csehországban még az ilyesfélék között is akadnak egészen élvezetes sörök. Illata savanykás, némi mézeskaláccsal, az első kortyokban meglepő mennyiségű komló és testéhez képest kissé túlzó édesség tűnik elő. E két vonás közül az első - noha minden valószínűség szerint mainstream cseh Žatec komló, semmi egzotikum - jóval élvezetesebb; már-már gyógynövénytea-sűrűségben adagolja a kesernyés alfasavat, mintha csak valamiféle konzervatív cseh értelmezését kóstolnánk az IBA stílusnak. Persze a Vánoční Speciál nem ale, ráadásul csak félbarna, valamint ott van benne az a rejtélyes másik ízvonulat is, ami már jóval több fejtörést okoz az egyszeri sörtesztelőnek, mint az előbbi komlós. Itt ugyanis már halvány élelmiszermérnökösködés-szag terjeng, és nem annyira a sör természetes leglényege, mint egy kissé bizarr karácsonyiasítási kísérlet bújik elő mögüle. Ennek eredményeként sörünk érezhetően sziruposabb, mint az indokolt volna, és bár, hál'Istennek, mellékízek nem terhelik az összképet, azért így is igényel némi mentális erőfeszítést, hogy összhangba hozzuk a komlós és az édes karaktervektort. Ha sikerül, végül egészen kellemes sört kaphatunk, kissé intenzív, de élvezhető ízvilággal és egyértelmű komlódominanciával. Trükközés nélkül lehet, hogy jóval hitelesebb sör is lenne, ugyanakkor - és itt egy stilisztikai oldalvágással visszautalunk a cikk elejére - 350 forintért így is teljesen megéri.
Alkoholtartalom: 6,1 V/V %
2012. 06. 12.