cseh félbarna sör
Elbújnánk szégyenünkben Agócs Mónika könyökmelegítője alá, ha mindössze egy bejegyzéssel zárnánk az idei júliust; így a cseh söripar egy provinciálisabb, ám borzasztóan vicces elemével pótlunk - nem mintha persze a két post sokkal dicsőségesebb eredmény lenne. Szóval következik Ostrava, a cseh Miskolc: az ország harmadik legnagyobb városa, amit leginkább bezárt bányák és nehézipari létesítmények, ezenfelül általánosan ronda városkép, viszont legalább szép természeti környezet határoz meg. A város az egyszeri magyar átlagsörfogyasztó számára (amennyiben feltételezzük a sör - férfi - sport fogalmak közti halvány logikai kapcsolatot) leginkább a Baník Ostrava ('Ostravai Bányász') néven futó alakulat kapcsán lehet ismert; a hozzánk hasonló maradék számára, akinek a fenti szentháromságból a sport már kimarad, esetleg még a városi sörgyár révén, amitől régebben még Magyarországra is jutott néhány üveg, a különféle, lényegében véletlenszerű KGST-sörcsereakciók kapcsán.
Mai bejegyzésünk fő stilisztikai-tartalmi kristálypontja épp abban a vicces tényben rejlik, hogy a Bazal a két fenti asszociációs irány metszéspontját jelenti, ugyanis a például itt látható adatbázisokkal ellentétben már nem létezik az Ostravar Strong nevű sör, lévén azt valamikor az idei év elején egy új félbarnával cserélték le, amelynek címkehű bővebb elnevezése az, hogy 'Original Bazal Baník pivčo - polotmavý fotbalový ležák', azaz a néhol kissé obskurus morva tájszólás nagyjából evidens fordításában: 'Bazal - eredeti Baník-sör, félbarna futballászoksör'. Ennek a röhejes keresztelésnek megfelelően a hátcímke kifejtése szerint is az északmorva Baník-rajongókra hegyezte ki az új márkát a gyártulajdonos Pivovary Staropramen, ami rendkívül ügyes húzásnak tűnik, hiszen a pár nagyságrenddel kisebb sörkultúrájú Magyarországon is megérte egy darabig például Fradi sört gyártani. Mindebből egyenesen következik persze a dizájn úgyszintén: a sztenderd Ostravar-alapvonásokra egy kissé agysérült mosolyú körszakállas fan képe került, csajjal, konfettivel, hogy akiben valódi felmorva szív dobog, ezentúl biztosan csak Bazalt vegyen. Ilyen szempontból pedig csak fokozza a katarzist, hogy a feneketlen Google tanúsága szerint igazából sörünkön rotálódik legalább három-négy rajongói fénykép, így az előbb szétszedett csak egy a sok közül, így képet sem talátunk róla, így ezúttal is szar minőségú saját fotóval kell drága vizuálisinger-függő olvasóink kedvében járnunk.
Ízében némi magánjellegű meglepetést okoz a Bazal, ugyanis minden valószínűség szerint az első olyan sör a KK pályafutása során, ami jobb utólag üvegből, mint az illetékes sörgyárban frissen csapolva. Ezen jósága viszont még így is csak relatív viszonyban nyer értelmet, ugyanis míg Ostravában jellegtelen, zavaros műfélbarnának tűnt, addig Budapesten kellemes, karamelles nyitású és hátterű, utóízben azonban markánsan, frissítően komlós világosbarna ivósörként ölt testet, kielégítő, bár kissé túlzottan édes/keserű kétpólusú felépítménnyel. Meglehetősen hasonló a Borsodi Borostyánjához, bár a kukorica hiánya és a jóval autentikusabb komlózottság kellően fenntartja azt a jól skálázható különséget, amit például az a mellékvágányszerű történet is illusztrál, hogy míg a Dreher-gyárlátogatáson hangsúlyozzák, hogy a zárt erjesztőkádak sokkal modernebbek és gazdaságosabban üzemeltethetőek, épp ezért hagyományos nyitottat csak nyáron használnak néha-néha, a Bakhoz; addig Ostravában be se lehet menni az erjesztőrészlegbe, mert magától értetődő módon csak nyitott kádakat használnak, amik viszont érzékenyek a fertőzésveszélyre. Szóval többek közt ezért lesz mindig jobb a multicéges Bazal, mint a multicéges Borostyán.
Alkoholtartalom: 5 V/V %
2009. 07. 30.