szlovén ale
Mióta Magyarországon diadalútjára indult a kisüzemi sörfőzés új felfogású művelése, blogunk folyamatosan kíváncsi, milyen sörök készülhetnek a környező országok hasonló kezdeményezései eredményeként. Első kézből származó tapasztalatokat csak meglehetősen szűk körből gyűjthettünk ugyanakkor, és azok zöme is csehországi, ahol a markánsan eltérő sörkultúra természetszerűleg olyan eredményekhez vezet, amik itthonról általában értelmezhetetlenek (mint a rendes méretű sörgyárakban üzemelő kisüzemek, hogy csak egyet mondjunk). Persze akadt egy-két relevánsabb példa is praxisunkban, de a mentás lengyel sör és hasonszőrű társai valahogy szinte mind inkább egy korábbi sörevolúciós fázist, az extremitással kitűnni vágyást jelenítették meg, mintsem a jól definiált stílusok, az értékes alapanyagok felé fordulást.
Épp ezért örültünk különösen, amikor egy ljubjanai sörboltban találkoztunk valódi, lokális kötődésű kisüzemi sörrel is a belga, brit, amerikai, stb. márkák között is: a Mirkóval a dél-szlovéniai Vizir sörfőzde egyik tételével. Tudni persze semmit nem tudtunk meg róla helyben, túl azon, hogy az eladó szerint kiváló sör, hogy címkéje szerint pale ale, illetve hogy a főzde látványosan vonzódik az ironikus-karikaturisztikus, jellemzően vadnyugati stílusú címkék iránt. A Mirko esetében ezt egy cingár rab jelzi, aki a vöröstéglás fal rácsai mögül a "minden bűnt megér" gondolatbuborékot eregeti a fogyasztó felé - ami nem túl izgalmas ötlet, de ránézésre mégis szívet melengetően bukolikus megoldás. Igaz, a Gringo American IPA komlószakállú telepese viccesebb.
Kitöltve opálos halványnarancs test fogad, vaskos, jó tartású fehér habkoronával és élesztőfejnehéz, citrusos illattal, ami mögül némi gyantás, súlyos komló is kikandikál. Ennyi kellemes élmény után kissé váratlanul ér a markánsan savanyú, tejsavas első korty, ami valószínűleg technológiai hibát jelöl ugyan, de elsőre olyannyira hasonlít egy szándékoltan savanyú lambicra, hogy komoly nehézséget okoz eldöntenünk, nem mégis egy direkte vadélesztős sörrel állunk-e szemben. Főként, hogy a Mirko korábbi Ratebeer-értékelései is vegyesen írnak "meglehetősen édes", illetve "savas, gyümölcsös, gabonás" ízről.2013. 10. 09.